Kategorie produktů

22 Design studio - Design s dušou veľkomesta

22 Design studio - Design s dušou veľkomesta
Pripravili sme si pre Vás špeciálny rozhovor so zakladateľom a kreatívnym riaditeľom značky 22 Design Studio Seanem Yu.
01.June.2018

Seane, ako by si nám predstavil svoju značku?

Naše malé dizajnové štúdio sa venuje výrobe doplnkov, predovšetkým písacích potrieb, bižutérie, hodiniek, ale napríklad aj domácich dekorácii. V 22 Design Studio čerpáme inšpiráciu predovšetkým z materiálov a ich textúr, ktoré máme okolo seba v Taipei a Tchaj-wanu. Preto sa v našich návrhoch najčastejšie objavuje oceľ alebo betón.

Dizajnérske štúdio sa skladá zo 14 špecialistov, ktorý sú našimi kolegami a zároveň priateľmi. Sean a Yiting sú hlavný dizajnéri, Yu-Heng je manažér a Kfly je riaditeľ výroby. Spolupracujeme všetci veľmi blízko, pretože naše dizajnové štúdio a výrobné centrum sa nachádza v rovnakej budove.  

Aby sme boli schopný vyrobiť najlepšie a najjemnejšie betónové objekty na svete, museli sme výrobu neustále inovovať a prispôsobiť si celkom nový výrobný proces. Napríklad od nášho prvého návrhu prsteňa v roku 2017 sme prešli piatimi rôznymi generáciami variant betónových krúžkov, než sme prišli do finálnej verzie, ktorú môžete vidieť dnes. Vďaka tomu, že pracujeme s netradičnými a jedinečnými materiálmi, sme nútený myslieť iným spôsobom, ako spracovať a využiť pre naše dizajnérske návrhy.

Návrhy občas vyžadujú nové spôsoby výroby, ktoré musíme vymyslieť úplne od začiatku. Vďaka inováciám v postupoch výroby sme však schopný prichádzať s novými vecami, ktoré by nás len tak nenapadli. Tento symbiotický vzťah nás definuje od počiatku nášho štúdia a budeme sa nim riadiť aj naďalej spoločne s tím, ako porastieme.

Všetky produkty sú ručne vyrábané s autentickým rukopisom 22 Design studia. Neustále sa ich snažíme vylepšovať behom skúšobného procesu a vďaka tomu prichádzame na nedostatky, ktoré ladíme do posledného detailu, až kým nie sme spokojný s výsledkom.

Číslovka 22 v názve značky predstavuje vek, ktorý zachycuje náš postoj. Postoj, kedy sa nebojíme byť impulzívny a dať na náš prirodzený inštinkt. Niekoľko medzinárodných médií o nás behom našej existencie niekoľkokrát napísalo a my sme radi, že sa aj 24TIME zaujíma o náš dizajn.

Prečo ste si ako jeden zo svojich produktov v profile zvolili práve dizajnové hodinky a kedy ste ich vôbec uviedli na trh?

Od chvíle, kedy som bol mladý, som mal rád doplnky. Napríklad tenisky, okuliare, šperky a hodinky. Dokonca som si ešte predtým urobil malý prieskum u ľudí, aké doplnky nosia. V roku 2007 sme začali s prvým návrhom a výrobou prsteňa, ktorý mi bol najbližší, až potom sme sa vrhli na ďalšie. Napr. naše 4rozmerné hodinky sme navrhli v roku 2011 a od tej doby si získali taký záujem, že sme v roku 2015 uspeli aj v jednej crowfoundingovej kampani.

Prečo ste si pre hodinky vybrali materiál ako je zrovna betón? Ako zložitý bol takýto typ materiálu prevteliť do niečoho tak úplne malého?

Vždy som sa zaujímal o mobilné doplnky. Dokončil som štúdium produktového dizajnu a vedel som, že produkt zo špeciálneho materiálu môže byť na trhu super atraktívna záležitosť. Som fanúšik majstrovského diela japonskej architektúry Andou Tadao. Veľa som sa od neho naučil o jednoduchom minimalistickom štýly a leštenom betóne. Preto som sa tiež rozhodol použiť betón ako materiál pre svoje výrobky.

Betón je hybridný materiál, ktorý sa vyrába pre rôzne účely použitia vždy odlišnou úpravou. Máte napr. betón pre podlahy, betónovú zmes pre pokladanie dlaždíc alebo takú stavbu ako je betónová priehrada. V každom prípade je vždy použitý iný betón so špeciálnymi vlastnosťami.

Behom nášho vývoja som použil klasickú zmes cementu a piesku. Pri prvej výrobe sme však mali mnoho problémov. Betón mal trhliny, bubliny, moc hrubú štruktúru a bol veľmi krehký. Všetko spomenuté nesplňovalo požiadavky pre náš účel. Nemohli sme dosiahnuť ideálnu zmes, preto sme začali spolupracovať s profesionálnymi cementárňami a vytvorili si tak vlastný recept. Vzhľadom k tolerancii ± 0,1 mm hrúbky materiálu pre súčiastky hodiniek nás čakala ešte dlhá a náročná cesta. Pritom stále dodržujeme koncept štúdia – 100 % ručná práca. Stále na tom pracujeme.

Kde hľadáte inšpiráciu?

Veľa čítam. Čerpám informácie na trhu s luxusným tovarom, dizajnom a architektúrou. Vďaka internetu som vo spojení s veľa odborníkmi z oblasti produkcie hodiniek a písacích potrieb. Vymieňame si informácie, zdieľame rôzne názory a vďaka nim som získal potrebné a nové znalosti. Ovplyvňuje ma najviac cestovanie, mestský život a Taipei.

Ako bolo ťažké vyvinúť hodinky s jedinečným dizajnom úplne od začiatku?

Hodinky majú obrovské množstvo komponentov. Každá súčasť je vyrobená niekým iným. Musíme preto spolupracovať s najlepšími odborníkmi. Tchaj-wan má v hodinárskom priemysle bohatú históriu a mali sme šťastie, že sme sa zoznámili s profesionálom, ktorý má viac než 30 ročnú prax v odbore vďaka svojej vlastnej značke hodiniek. Získali sme od neho nielen znalosti, ale hlavne nám predstavil veľa iných vášnivých dodávateľov hodiniek, ktorý nám skutočne fandia. To nám umožnilo začať spolupracovať so značkou Quartz, ktorý sa zameriavajú hlavne na dizajn a dali sa smerom automatických hodiniek, čo je produkt, ktorý potrebuje vysoké know-how.

Máte na sebe hodinky? Ako by ste nám ich popísal a prečo ste si vybral zrovna tieto?

Hodinky nosím každý deň. Väčšinou si beriem tie naše vlastné z ocele, vďaka čomu získavam info, čo sa dá ešte vylepšiť. Je to prirodzené, tým že nosím naše hodinky, propagujú naše štúdio. Okrem 4D hodiniek z betónu siahnem aj po klasických hodinkách. Včera som na sebe mal napr. Rolex Explorer II s 39mm ciferníkom. Je to vintage kúsok po mojom svokrovi s oceľovým remienkom, dátumom, duálnym časom a svetelnou funkciou. Sú to krásne, spoľahlivé hodinky, ktoré je možné vziať si pri akejkoľvek príležitosti.

Ktorý model hodiniek je váš obľúbený na schôdzku a prečo?

Volím hodinky podľa rôznych príležitostí. Exploler II bude určite mojou prvou voľbou, keď pôjdem kempovať. Pri iných príležitostiach dávam prednosť Signature Brass, ktorý som sám vymyslel pri prechádzaním mestom.

Čo čaká 22 Design Studio ďalšie? Čo by sme mali očakávať v budúcich mesiacoch?

Som vo fáze vytvárania nových produktov. Držiaky na vizitky v kombinácii s betónom a pravou kožou, nové hodinky, ktoré majú tenšie puzdro a nové písacie potreby, ktoré sú ľahko ovládateľné. Dúfam, že sa nám všetko podarí uviesť do septembra tohto roku.