Kategorie produktů

Ako sa správne starať o hodinky?

Ako sa správne starať o hodinky?
Keď si zaobstaráte svoj vysnívaný stroj na ukazovanie času, je tiež potrebné zabezpečiť, aby čo najdlhšie vydržal. Ako sa ale o hodinky správne starať? To si povieme. Vlastne je potrebné dodržiavať niekoľko základných krokov.
12.August.2019

Všeobecne...

Dôležité je strážiť, aby nedošlo k žiadnemu veľkému nárazu, ktorý by hodinkám ublížil. Zároveň by ste mali udržiavať hodinky čo najčistejšie a logicky ich zbytočne nenamáčať. A to ani v sladkej, ani v slanej vode.

Strojček hodiniek nevystavujte žiadnemu magnetickému pôsobenie, mohol by sa pokaziť. Preto je nenechávajte v blízkosti televízie, alebo reproduktorov. Na čistenie puzdra vám vystačí kefka na zuby a trochu vody (v prípade vodotesných hodiniek). Nič viac. Pri čistení sa vyvarujte použitia kozmetických prípravkov, alebo rozpúšťadiel.

Rovnako tak hodinky nevystavujte teplotám vyšším ako 35 ° C a nižším ako -10 ° C. Nižšie teploty môžu spôsobiť zaostávanie hodiniek, alebo skrátenie životnosti batérie.

Quartzové hodinky

U quartzových hodiniek, ktorých strojček je poháňaný batériou, je potreba strážiť jej životnosť a včas batériu vymeniť. Batérie sa väčšinou vybije cca po troch rokoch prevádzky. Po výmene batérie u vodotesných hodiniek určite znovu žiadajte skúšku vodotesnosti, pretože sa môže stať, že po výmene svoje vodotesné vlastnosti stratí.

Automatické hodinky

Hodinky, ktoré disponujú ručným naťahovaním, sa naťahujú pri bežnom nosení, len vďaka pohybu zápästia. Aby sa ale úplne natiahli, treba ich nosiť aspoň osem hodín vkuse.
 Ak však hodinky dlhšiu dobu nenosíte, budete ich musieť natiahnuť, pretože sa vám zastaví. Aby ste sa ich zastavenie vyhli, môžete si domov zaobstarať tzv. Naťahovač, ktorý bude udržiavať hodinky v chode.

Pokiaľ ale viete, že je na ruku nevezmete mesiac a dlhšie, ani naťahovač nie je úplne vhodným úložiskom. V takom prípade je skutočne lepšie hodinky potom znova natiahnuť.

Mechanické hodinky je potrebné pravidelne nechať skontrolovať v autorizovanom servise. Tam vykonajú ultrazvukové čistenie strojčeka a celkovú potrebnú údržbu, ktorá predĺži životnosť vášho stroja času.

Údržba koženého pásika

Ak máte hodinky s koženým remienkom, určite s ním neplávajte a rovnako tak ho nevystavujte dlhodobo priamemu slnku. Po dlhšom nosení zotrite pot z hodiniek navlhčenou handričkou a ideálne ošetrite krémom. Rovnako tak je možné remienok naimpregnovať, aby lepšie odolával dlhodobému nosenie.