Kategorie produktů

PRIM - Súboj jednej značky

PRIM - Súboj jednej značky
Originálne ochrannú známku Prim vlastné dve hodinárskej firmy. Elton hodinárska a MPM Quality. Ktorá je ale ktorá? A aký je medzi nimi rozdiel?
24.October.2019

Frýdek - Místek vs. Nové Mesto nad Metují

Firma Elton hodinárska sídli v Novom Meste nad Metují. Vo svojej továrni vyrába už vyše šesťdesiat rokov práve tie originálne a pôvodné hodinky Prim, ktoré pozná celý svet. Všetky modely sú vyrábané priamo v továrni od najmenších súčiastok až po záverečnú kompletizácii a kontrolu kvality.

Nič nie je privezené odinakiaľ. Všetko sa deje pod jednou jedinou strechou. Elton hodinárska môže vďaka tomu svojim zákazníkom ponúknuť skutočne originálne kúsky, ktoré vyrába priamo na mieru každému klientovi. Ide teda predovšetkým o zákazkovú výrobu.

Firma MPM Quality z Frýdku-Místku funguje od roku 2001. Ochrannú známku Prim síce zakúpila, ale hodinky nevyrába celé pod jednou strechou. Iba je kompletizuje a navrhuje. Na rozdiel od firmy Elton hodinárska ponúka ucelené produktové rady, z ktorých si môže ktokoľvek vybrať presne to, čo mu vyhovuje.

Trable ochrannej známky

Ochranná známka Prim existuje od roku 1956, kedy bola registrovaná firmou Chronotechna. Len pôvodne nie pre hodinky, ale pre budíky. Vtedy tiež vznikla Novomestská továreň. V roku 1983 boli potom oba podniky včlenené do koncernu Tesla a bolo rozhodnuté o vytvorenie novej ochrannej známky.

Nakoniec bola známka Prim prisúdená opäť spoločnosti Elton. V tom čase ale nič nebolo riadne právne ošetrené, a tak sa stalo, že si ju neskôr kúpila práve spoločnosť MPM Quality.
Firma Elton si nechala naopak zaregistrovať známku novú, a to Manufacture PRIM 1949.

Stále nedoriešený spor

Spor o používaní ochrannej známky Prim sa ťahá už mnoho rokov a zatiaľ stále nebol uzavretý. Preto v tejto chvíli môžete zaobstarať hodinky Prim od dvoch výrobcov, pričom každej sú niečím špecifické a každé si iste nájdu svojho spokojného nositeľa.