Kategorie produktů

Mechanické okienku - Typy strojčekov v hodinkách

Mechanické okienku - Typy strojčekov v hodinkách
Nosíte hodinky skoro denne? Máte je ako doplnok? A viete vôbec, čo sa v nich skrýva? Že nie? Nevadí. My vám to odhalíme v našom novom seriáli. A nezačneme ničím iným, než rozprávaním o strojčekoch.
31.August.2020

Čo je to strojček?

Predovšetkým to je niečo, čo dáva hodinkám život. Bez neho by sme toho z nich moc nedostali. Všetky malé čiastočky musia mať presne svoje miesto a musí presne sedieť, inak hodinky nepôjdu. Ale aké sú druhy? A aké sú ich výhody a nevýhody?

Mechanický strojček

Tie sú asi najgeniálnejší a najprepracovanejšie. Jedná sa o najjemnejšie prácu vôbec. Nájdete je samozrejme v starých kúskoch, ale aj dnes sa stále viac niektoré veľké firmy k mechanickému stroju z mnohých dôvodov vracia. Predovšetkým preto, že každý hodinový strojček je v tomto prípade unikát sám o sebe. Zároveň ale tiež má väčšiu životnosť ako stroje batériové.

Ich jadrom je stočená pružina, ktorá poháňa chod celých hodiniek. Tú práve ručným naťahovaním nastavujete.

Trochu novšie sú automatické mechanické strojčeky, ktoré poháňame a naťahujete automaticky počas bežného používania, a to akýmkoľvek pohybom ruky. O pohyb sa tu SPAK ďalej tara špeciálny rotor.

Quartz strojček

Dnes asi najrozšírenejšie hodinový strojček. Nie je poháňaný mechanicky, ale batériou, ktorá sa nachádza vo vnútri hodiniek. Jej životnosť je cca dva roky. Tieto strojčeky obsahujú navyše špeciálny kryštál, ktorý sa stará o presnosť hodiniek.

Ak budete v hodinkách batérii meniť, môže sa stať, že narušíte ich vodotesnosť. Na rozdiel od mechanického strojčeka sú ale presnejšie. Nie sú však tak originálne, ani krásne na pohľad a ich životnosť je oveľa kratšia.

Meca-Quartz strojček

Ak sa nemôžete rozhodnúť, ktoré hodinky, s ktorým strojčekom si zaobstarať, môžete zvoliť kompromis. Tým je strojček Meca-quartz, ktorý je kombináciou batériového a mechanického strojčeka. Väčšinou ho nájdete v chronografu.

Ďalšie parametre

Strojčeky sa ale vyznačujú aj ďalšími parametrami. Jedným z nich je rezerva chodu, ktorá nám hovorí, ako dlho hodinky vydržia bez natiahnutia. Zvyčajne to je 35 - 42 hodín. Ďalším parametrom je počet kameňov. Ide o tzv. Lôžka zo synteticky vyrábaného rubínu, v ktorých sú uložené ďalšie miniatúrne súčiastky, ktoré sú tu chránené proti treniu. Základom je 15 - 17 kameňov.
Tak čo? Ktorý strojček si vyberiete pre svoje hodinky?