Kategorie produktů

Aké sklíčko majú vaše hodinky?

Aké sklíčko majú vaše hodinky?
Sklíčko je jednou z najdôležitejších súčastí akýchkoľvek hodiniek. Nie je ale rozhodne sklíčko ako sklíčko. Viete, aká sa bežne na hodinky používajú a aké sú ich vlastnosti?
20.October.2020

akrylátové sklo

Predtým najbežnejšie. Jedná sa vlastne skutočne o plastové sklíčko, ktoré sa dodnes využíva napríklad u detských hodiniek. Je síce jednoduché je poškriabať, ale na druhú stranu sú veľmi pružná. Preto sa používajú aj tam, kde je potrebné, aby bolo sklíčko čo najodolnejšie proti nárazu.

kremíkové sklo

Kremíkové sklíčko je dnes najbežnejšie sklíčko, ktoré sa používa. Jedná sa o najlepší pomer cena - výkon. Sklo je najlacnejšie, a rovnako tak i jeho výmena. Tá stojí niečo medzi 70 - 500kč. Na druhej strane ale kremíkové sklíčko toho veľa nevydržia. Ľahko sa pri častom nosení hodiniek poškriabe, alebo rovno rozbije.

zafírové sklíčko

To je naopak najkvalitnejšie sklo, ktoré môžete na hodinkách nájsť. Toto sklo sa len tak nepoškriabe, ani nerozbije, a preto sa vôbec nemusíte báť hodinky nosiť častejšie. Zafírové sklíčko nápor vydrží. Naviac má výborné optické vlastnosti. Nevýhoda zafírového skla je však jeho cena.

Zafírové sklo je v skutočnosti umelý syntetický korund, ktorý sa nachádza na stupnici tvrdosti na čísle 9. Tvrdšie už je len diamant. Naopak napríklad práve kremíkové sklo je na škále u čísla 4-5.

sférické sklíčko

Čiže tiež vypuklé. U týchto skiel sa ukazuje, že sú oveľa odolnejšie voči nárazom, ak sa navyše jedná o vypuklé zafírové sklo.
Vypuklá kremíková skla sa potom používajú aj preto, že získavajú vlastnosti šošovky, vďaka čomu aj zväčšujú ciferník.

antireflexné sklo

Ak vám vadí, že na hodinky nevidíte na priamom slniečku, je potrebné sa pozerať po hodinkách s antireflexným sklom. V tomto prípade je na zafírové sklo nanesená tenká vrstva špeciálneho kovu, ktorý práve pohlcuje jasné svetlo.

Hardlexx - tvrdené sklo

Tento typ skla je tvrdší a odolnejší ako kremíkové sklo, ale naopak mäkšie ako zafírové. V tomto prípade je vrstva umelého korundu nanesená na kremíkové sklo.
Tak čo? Aké sklíčko máte na hodinkách vy?